İskender Pala Abum Rabum
Bir HZ. İbrahim Romanı

            Karısı Saray,Avram'a çocuk verememişti.Saray'ın HAcer adında Mısırlı bir cariyesi vardı.Saray Avram'a "Lütfen cariyemle yat,belki bu yolla çocuk sahibi olabilirim" dedi. Avram Saray'ın sözünü dinledi.

            RAbb'ın meleği (hamile kalan Hacer'e) "Bir oğlun olacak,adını İsmail koyacaksın. Herkes ona karşı çıkacak,kardeşleri hep onun ile çekişme içinde yaşayacak" dedi.(Tevrat,Tekvin,Bab 16).

     

            İbrahim'in biri köle, biri de özgür kadından iki oğlu vardır. Bu kadınlar iki antlaşmayı simgelemektedir.Biri Sina Dağı'ındadır, köle olacak çocuklar doğurur, bu Hacer'dir. Oysa göksel yeruşelim özgürdür, annemiz odur.(Sara'nın) çocuklarıyız.(İncil,Galatyalılar 4/21-31).

            Dünyanın en eski medeniyetlerine ev sahipliği yapan ortadoğu... Insanlığın beşiği ve Hz. İbrahim'in ayak izlerini taşıyan yurtlar...Ve Müslümanlar üzerinde süreginden savaşlar... Bir bakıma Hz. İbrahim'in mirası peşindeki evlatların amansız mücadelesi... Ortadoğu'da yanlızca fikirler,inanışlar,canlar değil,tarihde bir birinin kanı toprağa akarken uzakta kanı bitlenen birilerini, kabarab cüzdanları, burada annelerin ağıtları gözyaşlarına karışırken biryerlere gizlice kaçırılan tarihi mirası fark edebiliyorlar.Oynanan oyuna insanlığın geçmişiyle hesaplaşması deniyor ama hakikatte geleceğini bekirleme potansiyeline sahip.

            Elinizdeki kitabı yanlızca Roma, Kudüs ve İstanbul ekseninde bir casusluk romanı olarak değil, aynı zamanda Mezopotamya'nın sosyal, siyasi ve sanatsal tarihi gibi de okuyacaksınız. İskender Pala'nın her zamanki yetkin kaleminden nefes nefese bir polisiye...

            İskender Pala'nın bu kitabında Ortadoğu da yaşanan savaşların sadece gözle görülen durumlar petrol ve para ama bu kitapta sadece bunların Hz. İbrahim'in ayak izleri anlatılırken asıl arkadan dönen olayları kaçırdığımızı fark ediyoruz. Maddiyattan çok kültürel ve tarihi eserlerin çalındığı kendi tarihleri gibi gösteriyorlar. Bizleri sadece maddi olarak soymuyorlar tarihimizi geçmişimizi de çalıyorlar. Bizi bize düşman edenler Irak'ta, Suriye'de, Mısır'da bir çok müzeleri ve tarihi eserleri de çaldıklarını unutmayalım....

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları