Mehmed Ali Paşa Kimdir Nerelidir? Karl Detroit Kimdir Nerelidir?
Mehmed Ali Paşa'nın gerçek ismi "Ludwig Karl Friedrich Detroit" mi?

     Mehmed Ali ya da Ludwig Karl Friedrich Detroit  1827 Brandenburg Doğumlu. Ölüm yılı 7 Eylül 1878 Gjakova.Mehmed Ali paşa Alman kökenli bir Osmanlı generalidir. 93 Harbinin ilk aylarında Tuna Cephesinin komutanıydı.

     Ludwig Karl Friedrich Detroit; huzursuz bir ailenin çocuğuydu. Daha çok küçük yaşlarda aile içinde ki şiddete maruz kalan, mutsuz, huzursuz bir anne babanın oğlu Ludwig Karl Friedrich Detroit bir süre sonra anne ve babasından alınarak yetimhaneye yerleştirilmiştir. Yetimhanede bir süre yaşamını sürdüren Karl, buranın pisliği ve yediği dayaklardan sıkılarak bir gece kaçış planı yapar. Yetimhane de bütün arkadaşları uyurken sesizce çarşafları bir birine bağlar ve camdan aşşağı sarkıtır. Sessizce oradan uzaklaşır ve limana doğru gider. Daha 12 yaşında olan Karl Detroit gemilerden birinde miço olarak iş bulur. Gemi aylarca bütün karadeniz limanına uğrar bi gider bi gelir, en son İstanbul'a demirler. Karl bu gemide mutlu değildir şiddet görür hırpalanır itilir ve kakılır. Daha fazla dayanamayan Karl Detroit güverteden kendisini İstanbul'un buz gibi boğazına atar ve başlar yüzmeye. Kız kulesi'ne doğru yüzer. Tabi Kız Kulesi'nde o dönemlerde Cüzam'lı hastalar kalmaktadır. Almanlar Karl'ın geri iadesini istiyor tabi. O dönem Sadrazam Mehmed Emin Ali Paşa önce çocuğun huzuruna getirilmesini istiyor. karl Sadrazam'ın huzuruna getiriliyor ve Sadrazam Ali Paşa Almanlara teslim etmez kendi himayesine alır ve artık benim oğlumdur der. Artık onun ismi Mehmed Ali'dir.

     1853 Yılında Osmanlı ordusuna katıldı ve Kırım Savaşı'na katıldı. 1865 yılında generalliğe yükseldi.(PAŞA) Artık o bir Osmanlı paşası oldu. Berlin Anlaşması'nda  Osmanlı Devleti'ni temsil eden 3 Paşa'dan biri de Mehmed Ali Paşa idi. Kongrenin kararlarından menun olmayan Müslüman halkı yatıştırmak için Arnavutluk'a gönderildi. Kosavanın Gjakova kasabasında halk tarafından linç edilerek öldürüldü.

     Diğer bir görüşe göre Koca Mustafa Reşit Paşa İngiltere Londra Büyük elçiliği esnasında Elçilik ayak hizmetlerinde kullandığı bir Polonya Yahudi'sini İstanbul'a dönüşünde beraberinde getirmiştir Mehmed Ali Paşa bu Polonyalının oğludur. 

Mehmed Ali Paşa'nın Hayriye Hanım, Leyla Hanım, Adviye Hanım ve Zekiye Hanım adlarında 4 kızı vardı. Bu kızlarından olan torunlarının ve torun çocuklarının arasında  Mehmet Ali Ayber,Oktay Rıfat ve Ali Fuat Cebesoy gibi kişilikler bulunmaktadır. En çok bilinen tanınan isim ise Şair Nazım Hikmet'in annesinin dedesidir; Mehmed Ali Paşa...

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları