Meteor Yağmuru Orionid Şöleni Başladı! Orionid Meteor Yağmuru Nedir?
Orionid meteor yağmuru, her sene Ekim ve Kasım ayları arasında olan gökyüzü şöleni… Peki bu meteor yağmurunu ne zaman ve nasıl izleyebiliriz?
Orionid Meteor Yağmuru

Orionid Meteor Yağmuru Nedir?

Her sene ortalama Eylül ve Kasım aylarında gerçekleşen muhteşem gökyüzü şölenine neden olan olaya Orionid meteor yağmuru deniyor. 2016'da beklenen tarih aralığı 2 Ekim ve 7 Kasım arasında. En yüksek gözle görülebilir tarihi tam olarak 20 Ekim ve 22 Ekim tarihleri arasıdır.


Peki bu gökyüzü şölenine neden bu isim verilmiş derseniz. Orion, avcı anlamına geliyor ve takımyıldızından geliyorlarmış gibi göründüklerinden bu ismi alıyormuş. Halley kuyruklu yıldızının enkaz bulutu tarafından üretilen iki meteor yağmurundan biridir Orionid.

Orionid Meteor Yağmuru Resimleri

Orionid Meteor Yağmuru İzle

Orionid Meteor Yağmurunu Ne Zaman ve Nasıl İzleyebiliriz?

20 Ekim ve 22 Ekim tarihleri arasında akşam saat 23:00 saatlerinde doğu yönüne doğru baktığınızda birbirlerine çok yakın ve belirgin şekilde duran, üst üste dizilmiş gibi toplamda üç yıldız görünür. Bu 3 yıldızı bulduğunuzda onların batı tarafında onlardan daha güçlü bir şekilde parıl parıl parıldayan kızıl bir yıldız gözünüze çarpacak. İşte o yıldızın ismi Avcı Takımyılızı'nın en parlak olanı ismi Betelgeuse'dir.

 

Betelgeuse yıldızının bulunduğu bölgeye bakarsanız eğer Orionid'ler genelde o bölgeden dağılırlar. Fakat meteor parçaları gökyüzünün her yerine dağıldığı için diğer yerlerde de gözlemlenebilir. Özellikle gecenin geç saatlerinde 1 ile 4 arasında gökyüzünün her yerinde, gayet net bir şekilde görülebilirler.

 

Bu göktaşlarına tanık olanların meteor yağmuru olduğunu bilmeyenler genelde kayan yıldız olarak adlandırırlar. Kayan yıldız diye adlandıranlar için ise saatte yaklaşık 30 ile 50 arası kayan yıldız düzeyinde meteor yağmurlarını görebilir.

Orionid NedirBu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları