MİTOLOJİYE KONU OLMUŞ MİTOLOJİK YARATIKLAR
EFSANEVİ YARATIKLAR

1. PEGASUS

PEGASUS

Yunan mitolojisinde bulunan çok asil ve çok güzel kanatlı attır. Zeus’un oğlu Herkül’ün kardeşi olarak bilinir. Beyaz renktir ve uçması için 2 büyük kanadı vardır. Doğduğunda tanrıların yanına uçmuştur. Zeus’un yıldırımlarını dünyaya ulaştırma görevi vardır. Athena tarafından verilen altın dizgin ile yakalandığı ve Amazonlar ile Kimera savaşlarında Athena’ya yardım ettiği anlatılır.

Aşırı hırsın, zararlı olduğunun sembolü olarak gösterilen Bellerophontes , Olimpus dağına çıkıp ölümsüzlerin arasına karışmak isteyince onu üzerinden atan Pegasus tek başına Olimpos dağına dönerek eski görevlerine devam etmiştir. Pegasus'un Bellerophon'u üzerinden atmasına sebep olarak tarafından gönderilen dev bir at sineğinin ısırmasından ürkmesi de olduğu zannedilir.. Daha sonraları kendine eş olarak Euippe  (ya da Ocyrrhoe )'yi aldığı ve kanatlı atların soyunu başlattığı söylenir.

2. SENTORLAR

SENTORLAR

Yarı insan yarı at olan bu mitolojik yaratık, her mitolojide vardır. Çok iyi ok ve kılıç kullanan bu yaratıklar inanılmaz güçleri, hızlı koşmaları ile ünlüdür. Pek çok mitolojide savaşlarda insanlarla savaşmışlardır.

Sentor efsanesi at sırtında savaşa giden savaşçılardan gelmektedir. Sentorun sureti görenlere çok farklı ve ürkütücü gelmektedir. İnkalar 'ın  Pizarro ve adamları 1533 'de at üstünde geldiklerinde yanılmış olmaları muhtemeldir. Çünkü inandıkları at ve insan birleşimi canlının gerçek olduğu fikri insanları o sırada çok korkutmuştur. Sentorların varolup olmadığı ile ilgili tartışmalarda varlığı yönündeki en önemli kanıt yine Yunan kaynaklarında yer almaktadır. Sentorların; Türkler olduğu konusunda bir dizi araştırmalar yapılmıştır. Mitolojik efsanelerin anlatıldığı dönemde atın evcilleştirilmesi ve hakimiyeti konusunda Orta Asya halkları oldukça üstünlerdi, Türklerin Orta Asya'dan Batı'ya gerçekleştirdikleri seferlerde bu yakıştırmalara haiz olmuşlardır. Türklerin olağanüstü at binme yeteneklerinin yanında at binerken kılıç kullanma, isabetli ok atma yetenekleri bunun ana sebeplerindendir. Atın hızlı hareketi sırasında at kafasını mümkün olduğunca öne eğer, uzaktan sadece atın bacakları ve üzerinde savaşan er görünürdü. Bu da mitolojide sentorların doğuşunda etken olmuştu, Yunan mitolojisinde sentorlar savaşçı, savaş yetenekleri gelişmiş, güçlü yaratıklar olarak betimlenmiştir.

3. DENİZ KIZI

DENİZ KIZI

Belinden yukarısı dişi bir insan alt kısmı ise balık şeklinde olan bir yaratıktır.  Denizcileri şarkıları ile büyüleyip,  suya düşen boğulmak üzere olan erkekleri kurtaran iyi yürekliler olarak bilinirler.

Bir efsaneye göre deniz ineklerinin büyük etkisi olduğudur. Deniz kızlarının bir mütasyonla deniz ineklerinden geldiğini,gödüğümüz bildiğimiz deniz kızlarının aslında güzel alımlı olmadığını anlatır.Geleneksel deniz kızı betimlemelerindeki, akan uzun saçların ise, deniz ineklerinin okyanus yüzeyine yakın yerlerde yüzerlerken kafalarına dolanan yosunların verdiği uzun saçlı görüntüsünden kaynaklandığı düşünülmektedir. Deniz kızı gördüğünü iddia edenlerin verdiği ortak bilgiler de yosun renkleriyle ve deniz ineklerinin özellikleriyle oldukça uygundur. Deniz kızlarını konuşmayan, yeşil, siyah, kahve rengi veya sarı saçlı, balık kuyruklu, genelde okyanuslarda ve bazen de nehirlerde yüzen doğa üstü insansılar olarak tanımlarlar.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları