Sağlıklı Malzeme Kullanımına Nasıl Dikkat Edilir?
Peki, sağlıklı sebze ve meyve nasıl anlaşılır? Sağlıklı malzeme kullanımına nasıl dikkat edilir?

SAĞLIKLI MALZEME KULLANIMI

SAĞLIKLI MALZEME KULLANIMI

     Her geçen gün insan sağlığının önemi hızla artmaktadır. Yemek hazırlarken kullanılan malzemelerin kalitesi yemeğin de lezzetini etkileyen en önemli faktörlerden biridir. 21. yüzyıl değişen dünyanın adını taşımaktadır. Teknolojinin sürekli insanlığı etkileyen değişimi sayesinde yemeklerin hazırlanması için kullanılan malzemelerin de ne kadar faydalı olduğu sorusu gündeme gelmiştir.

1- Alüminyum Tencerelerin Sağlığa Zararı

1- Alüminyum Tencerelerin Sağlığa Zararı

     Her şeyden önce alüminyum kaplarda yemek yapılmayacağını bilmekle işe başlanmalıdır. Çünkü alüminyum kaplarda pişirilmiş yemeklere alüminyum maddesi direkt olarak geçmektedir. Alüminyum ilerleyen yıllarda kanser hastalıklarına bile yol açabilecek bir etkiye sahiptir. Mutfakta var olan alüminyum tencereleri evden uzaklaştırmakla işe başlanılmalıdır.Yemek hazırlamak için en ideal tencerelerin çelik tencereler olduğunu söylemek mümkündür.


            Çizilmiş teflon tencere ve tavaların sağlığa son derece olumsuz etkisi vardır. Fakat özellikle altın yüzyıl olarak adlandırılan bu dönemde teflon tencere ve tavalara olan rağbetin hızla arttığına şahit olunmaktadır. Hazırlanan yemekleri ve yiyecekleri cam kaplarda saklamak oldukça faydalıdır. Cam kaplar yiyeceklerin besin değerini de koruyan bir özelliğe sahiptir. Son dönemde kullanımında hızla artış olan diğer bir tencere ise granittir. Fakat granit ürünlerin özellikle akciğer kanserini tetiklediğine yönelik araştırmalar son derece de önemlidir.

2- Sağlıklı Yiyeceklerin Seçimi

2- Sağlıklı Yiyeceklerin Seçimi

     Teknolojinin hızla ilerlemesiyle birlikte meyve ve sebzelerde hormon oranının da hızla arttığı dikkati çeken bir noktadır. Hormonlu sebze ve meyvelerin sağlığa olumsuz etkisi uzmanlar tarafından da sürekli belirtilmektedir. Peki, sağlıklı sebze ve meyve nasıl anlaşılır? Sağlıklı malzeme kullanımına nasıl dikkat edilir? Her şeyden önce hormonlu yiyecekler şeklinden anlaşılır. Daha sonra ise tadından anlaşılır. Dış yüzeyinde hiçbir kusurun bulunmaması, ya da şekil bozukluğu, anormal büyüklükte olması hormonlu yiyecekler için bir işarettir.

 

     Örneğin hormonlu bir karpuzun çekirdek yeri boştur. Hormonlu bir domates kesildiğinde içerisinde boşluklar vardır. Domatesin içerisinde büyük bir beyaz tabaka olması hormonlu olduğuna dair bir işarettir. Hormonlu bir salatalıkta ise koku yoktur. Salatalığın bir ucunun kalın bir ucunun ince olması, içinin çok yumuşak olması hormonlu olduğuna dair bir işarettir. Tüm bu doğal olmayan sebze ve meyveler insan sağlığını olumsuz etkilemekte ve kanser oranını hızla artırmaktadır.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları