18 Mart Çanakkale Şehitlerimize Allah'tan Rahmet Diliyoruz
102 Yıllık bir tarih bir savaş!!!

     Çanakkale savaşı hakkında anlatacak çok hikaye var. Atalarımız dedelerimiz VATAN ne demek TOPRAK ne demek bütün dünya'ya öğretti. 18 Mart bütün dünya'ya ders oldu. Aşkın ve sevginin İman'ın ve İman gücünün örneği oldu binlerce Mehmetcik. Seyit On başı , Nusrat Mayın gemisi, 57 alay birliği, bunlar sadece görünen yüzü oldu.Sunay Akın'ın anlattığı Ali Reşat da bu kahramanlardan sadece bir kaç tanesi. 18 Mart Çanakkale savaşında o kadar çok hikaye o kadar çok kahramanlık hikayesi var ki hepsini bilmemiz veya hepsinin tarih kitaplarında yer alması gerçekten mümkün değil. Kurşunların havada çarpıltığı tek savaştır Çanakkale savaşı. Bize miras bırakılan bu toprakların kıymetini bilemiyoruz. Anlayamıyoruz düşünemiyoruz. Belki gözümüzde canlandıramıyoruz. Bütün dünya tarihinde Çanakkale savaşından övgü ile bahsedilirken kendi tarihimizden bi haber yaşıyoruz. Sanırım çok gelişi güzel yaşıyoruz, hissiz , duygusuz belki de tarihini göremeyecek kadar kör yada duyamayacak sağır olmuşuzdur. 

     Japon'lar okula başlayan öğrencilerine ilk aşıladıkları şey nedir biliyor musunuz? 5-6 yaşında okul çağına gelen ve ilk öğrenci oldukların da öğrendikleri şey Hiroşima'dır. Oraya götürülürler anlatılır, gösterilir. Sonra bu doğrultuda eğitim alırlar ve derler ki eğer siz bunları görerek başarılı olmazsanız bu tarihinizi unutursanız gelecekte bunlar tekrarlanır. Nükleer bombaları üzerimizde deneyip bizi yok ederler.Atom bombaları ile bizi Ülkemizi geleceğimizi yok ederler.

     Biz ne yapıyoruz peki? Çanakkale'den haberi olmadan büyüyor çocuklarımız. Tarih kitaplarında büyük Çanakkale savaşını ezberleyip sınavda iyi not almalarını öğretiyoruz. Onlara Çanakkale ruhunu aşılamıyoruz. Duygusal ve manevi değerlerinden bahsetmiyoruz. Geleceğimizi emanet ettiğimiz çocuklarımız geçmişinden ve tarihinden habersiz büyüyorlar.

     18 MART 1915 ÇANAKKALE SAVAŞI'NIN 102 YIL DÖNÜMÜNDE ŞEHİTLERİMİZE, ATALARIMIZA ALLAH'TAN RAHMET DİLİYORUZ.

     

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları