BM İLK DEFA FİLİSTİN İÇİN İYİ BİR KARAR VERDİ
BM İsrailin yaptııklarına karşı il kez el kaldırdı.

BM de yapılan oylamada İsrail'in Filistin topraklarında yasa dışı yaptığı yerleşim yerlerine dur dedi. Oylama yapıldığında ABD ilk kez İsrail'e karşı oy kullandı, tabi bu oyu büyük çekimserlikler içerisinde kullanması da dikkatlerden kaçmadı. Birleşmiş Milletlerin aldığı karar ise yine askıda kaldı.

İsrail'in Başbakanı Netanyahu "İsrail'in bu utanç verici karar tasarısını reddediyor ve hiç bir şekilde bu karara uymayacak" diye bildirdi. 

Netanyahu, yaptığı yazılı açıklamada, "İsrail bu utanç verici karar tasarısını reddediyor ve bunun hükümlerine uymayacak. İsrail, ABD Başkanlığına seçilen Donald Trump, ABD Kongresindeki Demokrat ve Cumhuriyetçi dostlarıyla çalışarak bu absürt kararın zarar verici etkilerini gidermeyi dört gözle bekliyor." diyerek yazılı açıklamasını bitirdi.

Netanyahu, ABD Başkanı Barack Obama'yı da eleştiri yağmuruna tuttu. Obama yönetiminşn Yahudi yerleşim birimi karşıtı olduğunu ve BMGK kararına karşı İsrail'i savunmadığı gibi arka plandan gizlice bu karara destek verdiğini de dile getirdi.

Netanyahu , "Suriye'de yarım milyon insanın katledilmesini durdurmak için hiçbir şey yapmayan BMGK, Ortadoğu'daki tek demokrasiye (İsrail) karşı utanç verici bir şekilde cephe oluşturarak Ağlama Duvarı'nı (Burak Duvarı) 'işgal altındaki topraklar' olarak niteledi." değerlendirmesinde bulundu.

Yeni Zelanda ve Senegal'deki büyükelçiler geri çağrıldı

Açıklamada, Netanyahu'nun İsrail'in Yeni Zelanda ve Senegal büyükelçilerini istişarede bulunmak için ülkeye geri çağırdığı bilgisi verilerek, Senegal Dışişleri Bakanı'nın planlanan İsrail ziyareti ile Tel Aviv yönetiminin bu ülkeye yönelik tüm yardım programlarının iptal edildiği duyuruldu.

Söz konusu adımların, BMGK kararını hazırlayan ve İsrail'le diplomatik ilişkisi bulunan ülkelere karşı atıldığı vurgulandı. Kararı hazırlayan diğer ülkeler Malezya ve Venezuela'nın ise İsrail ile diplomatik ilişkisi bulunmuyor.

Mısır tarafından geçen çarşamba günü BMGK'ya sunulan ve daha sonra yine Mısır'ın talebi üzerine ertelenen oylama, bu kez karar tasarısına destek veren Yeni Zelanda, Malezya, Venezuela ve Senegal tarafından konseye getirilerek oylanmıştı.

BMGK'da İsrail'in işgali altındaki Filistin topraklarında yasa dışı tüm yerleşim faaliyetlerini "derhal ve tamamen" durdurmasını talep eden karar, 14 oyla kabul edilmişti.

Şimdiye kadar BMGK'da İsrail'e yönelik eleştirilerin karşısında duran ve 2011'de İsrail'in yasa dışı yerleşim birimlerini kınayan karar tasarısını veto eden ABD, ilk defa çekimser oy kullanmıştı. ABD'nin ilk kez çekimser oy kullanması, kararın geçmesinde etkili olmuştu.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları