MUHARREM ORUCU  VE YA 12 İMAM ORUCU NEDİR?
Nasıl kıyılır peygamber soyuna ya Hüseyni...

YAS ORUCUDUR.

Bu yas orucudur canlar peygamber soyunun yezit tarafından yok edilmesidir


MUHARREM ORUCU NE ZAMAN VE NASIL TUTULUR?

Muharrem ayında oruç tutmak büyük sevaptır. Muharrem ayının dokuzuncu, onuncu ve on birinci gününde oruç tutmak faziletlidir. Diğer günlerde de oruç tutulmasında bir sakınca yoktur.

Muharrem orucu, tıpkı normal oruç gibi tan yerinin ağarmasıyla imsak vaktinde başlar ve akşam ezanının okunmasıyla son bulur. Hz. Peygamber, Aşure orucunu da tavsiye etmiş, keza Receb, Zilkade, Zilhicce ve Muharrem aylarında üç gün oruç tutulmasını öğütlemiştir. Bu üç günün muharrem ayındaki uygulaması Aşureden önceki gün, Aşure günü ve Aşureden sonraki gün şeklindeydi. Bilindiği gibi Aşure günü, Muharrem ayının 10. günüdür.

MUHARREM ORUCU  VE YA 12 İMAM ORUCU NEDİR?

Muharrem ayı İslam'da haram aylardandır. Bu ayda savaşmanın yasak olduğu Kuranı Kerimde açıkça belirtilmiştir. Muharrem ayı hicri takvimin ilk ayıdır, Hicri yılbaşı Muharrem ayının ilk günüdür. Muharrem orucu bu ayın ilk günü tutulur.  Muharrem ayının başlanğıcı Kurban bayramının birinci gününden itibaren yirmi gün sayılır, yirmi birinci gün oruç tutulur.

ORUCU AÇMA NASIL AÇILIR?

"Bismillahi'r-rahmanu'r-rahim. Ey yüce Allahım bize bu Muharrem orucunu Kerbela Matemini tutmayı nasip ettiğin için sana hamdu senalar olsun. Peygamberlerine salat ve selam olsun. Kerbela şehitlerinin Ruhları İlahi nurun ile şad olsun yezide ve soyuna lanet olsun. Bütün şehitlerin, Erenlerin , Evliyaların yüzü suyu Hürmetine tutuğumuz oruçları , yaptığımız ibadetleri dergah-ı izzetinde kabul eyle.. Selamullah ya Hüseyin Selamullah ya Hüseyin Selamullah ya Kerbela 'da susuz şehit düşen şühedalar Bismi Şah Allah Allah Diyelim Hak Lokması yiyelim , Gerçeğe Hüü .."

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları