Saç Mezoterapisi ile Saç Dökülmelerine Kalıcı Çözümler
Saç mezoterapisi; saç dökülmelerinin durdurulması, mevcut saçların güçlendirilmesi ve kalitesinin arttırılması, cilt altındaki kalan saç köklerinin uyarılarak aktif hale getirilmesi ile canlandırılmasına yönelik bir tedavidir.

Saç Mezoterapisi ile Saç Problemlerini Kalıcı Olarak Çözüme Kavuşturun

Saç mezoterapisi; saç dökülmelerinin durdurulması, mevcut saçların güçlendirilmesi ve kalitesinin arttırılması, cilt altındaki kalan saç köklerinin uyarılarak aktif hale getirilmesi ile canlandırılmasına yönelik bir tedavidir. Saç mezoterapi tedavilerinde, tedavinin amacına yönelik olarak saçın ihtiyaç duyduğu vitaminler, mineraller, proteinler ve benzeri etkenleri içeren seçilmiş olan ürün karışımları mikro enjeksiyonlar ile cildin orta tabakasına uygulanmaktadır. Saç mezoterapisinde enjekte edilen ürünler cildin orta tabakasında yer alan kılcal damarlara etkin bir şekilde ulaşmaktadır ve etkisini hızlı bir şekilde göstermektedir. Bu tedavi yönteminde kıl köklerinin beslenmesini sağlayan vitamin, antioksidan, mineral kompleksleri kan dolaşımını arttırarak, saç dökülmesine sebep veren hormonların olumsuz etkilerini baskılamaktadır.

Saç mezoterapisinde kullanılması gereken çeşitli etken maddeler vardır. Bunlar içerisinde vitaminler, mineraller, bitkisel bileşenler, vazodilatör ve benzeri etkenler bulunmaktadır. Saç mezoterapisinde B gurubu vitamin (Pantenol, Piridoksin, Tiamin, Biotin, Demir Glukonat), melilotus bitkisel bileşeni, minerallerden demir, çinko, bakır ve benzeri, dutasterit etkeni, A grubu vitamin retinoik asit, vazodilatör etkeni minoksidil gibi birçok ürün etkeni kullanılmaktadır. Bu bahsedilen ürün bileşenlerinin doğru tedavi protokolleri ve konsantre mezoterapi ürünleri ile 4-6 seans uygulanması ile saç mezoterapi tedavilerinde istenilen başarı elde edilebilmektedir.

Saç Mezoterapisi Nasıl Uygulanır?

Mezoterapi yöntemi ile saç dökülmesi tedavisine başlanmadan evvel hastanın sağlık durumu kontrol edilmelidir. Saç dökülmesini tetikleyen sağlık probleminin olup-olmadığı, hormonal veya genetik bir etkinin varlığı sorgulanmalıdır. Sonrasında saç derisinin tedaviye uygun hale getirilmesi ile tedavi için saçın yapısına uygun ve tedaviye yönelik olarak özel ürün karışımları hazırlanır. Bu ürün karışımları içerisinde minoksidil, vitaminler, kan dolaşımını arttırıcı etkenler, mineraller, retinol gibi bileşenler yer almaktadır. Bu ürünler gibi tedavi yöntemine ve hastanın durumuna göre farklı ürünlerde karışıma eklenebilmektedir. Hazırlanmış olan ürün karışımları mezoterapi tabancasının içerisine yerleştirilerek bölgesel olarak küçük dozlarda 30G – 32G 4mm mezoterapi iğneleri kullanılarak, cildin orta tabakasına 2-3 mm derinliğinde veya 2-4 mm derinliğe mikro enjeksiyonlar şeklinde uygulama yapılmaktadır.

Saç Mezoterapisinde Kullanılan Etkenler Nelerdir?

Saç Mezoterapisi tedavilerinde birçok farklı etken madde kullanılmaktadır. Kullanılan her bir etken maddenin işlevi farklılık gösterebilmektedir. Şimdi ilgili etken maddelerin neler olduğu ve ne gibi işlevinin bulunduğuna dair kısa bilgiler aktararak bu etken maddelerden bahsedelim.

Mezoterapi uygulamalarında saç dökülmesi engelleyici kokteyl veya saç dökülmesi azaltıcı kokteyl olarak anılan meso hair – meso saç kokteyli kullanılmaktadır. Bu ürün içerisinde Pantenol, Piridoksin, Tiamin, Biotin ve Demir Glukonat gibi etken maddeler vardır. Panthenol Pro-vitamin B5 olarak bilinen bir etkendir. Saçlarda uzun süreli nemlendirme sağlar ve saç gövdesinin gücünü arttırır. Bu vitaminin aşırı ısınma ve aşırı kurutma durumlarında saçta ve saç derisinde oluşabilecek olan hasarları engellediği ve hasarların etkilerini ortadan kaldırdığı bilinmektedir. Piridoksin B6 vitamini meso hair içerisinde yer alan bir başka vitamindir. Bu vitaminde dihidrotestosteron (DHT) oluşumunu engellemektedir. Aynı zamanda androjen reseptör aktivitesini de inhibe etmektedir.

Bitkisel bir bileşen olan Melilotus saç mezoterapilerinde sıklıkla kullanılan bir etkendir. Melilotus bitkisel bileşeninin de kan dolaşımını hızlandırma ve ağrı azaltma etkisi olduğu bilinmektedir. Besleyici, canlandırıcı saç multivitamin kokteyl olarak bilinen Meso poly vitamins ilacı da hücreleri beslemek ve uyarmak için epidermise ya da dermişe doğrudan uygulanmaktadır. Meso poly vitamins cilt için gerekli olan temel vitaminleri sağlamaktadır. Saç multimineral kokteyl olarak bilinen multi trace elements ilacı içerisinde barındırdığı çinko, bakır, manganez, selenyum ve krom gibi mineral maddeler ile saç mezoterapisi uygulamalarında metabolik ve enzimatik reaksiyonlar için gerekli olan eser elementleri sağlamaktadır. Multi trace elements yaşlanmış ve canlılığını yitirmiş olan cildin tekrardan canlılığını yakalamasını sağlamaktadır.

Saç mezoterapi tedavilerinde kullanılmakta olan MesoMedica marka mezoterapi ürünlerinde Dutasterit etken maddesi de saç dökülmelerini engellemek ve saç kalitesini arttırmak için kullanılmakta olan bir üründür. Dutasterit kıl kökündeki hasarları ortadan kaldırmakta ve hasar oluşumunu engellemektedir. Güçlü bir antioksidan etkiye sahip olan Retinoik asit ilacı saç mezoterapi tedavilerinde kullanılan bir başka etkendir. Retinol olarak da adlandırılan Vitamin A grubu etkeni Retinoik asit dermiş ve bazal katmanda aktive olmaktadır ve fibroplastları uyarması ile kollajen, elastin ve hyaluronik asit sentezini arttırmaktadır. Böylelikle kollajen ve elastin üretimini arttıran retinol cildin kaybetmiş olduğu elastikliği tekrardan kazandırmaktadır. Saç dökülmesi sorununun giderilmesi, saç soğanın uyarılması ve yeni saçların çıkması için saç mezoterapisi tedavilerinde kullanılmakta olan bir başka üründe minoksidil etken maddesidir. Minoxil ilacı saç dökülmelerini azaltarak, yeni saçların çıkmasını tetiklemektedir. Ayrıca saçlı deride kan dolaşımını da hızlandıran minoksidil diğer etkenlerin, vitaminlerin ve minerallerin de etkinliğini artıran bir özelliğe sahiptir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları