Kahin Tanrı Kimdir?
Tanrı denilince hiç şüphesiz akla ilk gelen yapı Yunanmitolojisidir. Yüzlerce tanrı ve yarı tanrının bulunduğu bu mitoloji antikdönemlerdeki Yunan uygarlığındadoğmuştur. İnsanlar antik çağlarda akıl erdiremedikleri her olayı tanrısal birgüç ile bağdaştırmıştır. Pekiyi Yunan mitolojisindeki bu tanrı çeşitliliğininsebebi nedir?

            Hayal Gücü Tanrıları

            İnsanoğlu yaşamın her noktasındainanmaya meyilli olarak tasarlanmıştır. Kendinden daha büyük bir olgununparçası olabilmesi ve inanması insanın en temel içgüdüsüdür. Pekiyi yunanmitolojisindeki bu denli çok tanrıcılığın ana sebebi nedir? Eski Yunanimparatorluğunda dönemin ötesinde bir felsefi düşünce ve özgürlük hâkim idi. Busebeple insanlar hayal edebildikleri her şeyi bir tanrı ile bağdaştırma fikrindesınırsız bir alan buldular. Yunanistan’da bulunan uzunluğu ve heybeti ile ilahibir gücü temsil eden Olympos dağı da bu sınırsız alanın soy ağacı şeklinialmıştır.

            Tanrıların Dağı Olympos

            Yunan mitolojisinde ki en kutsalmekân olarak kabul edilen Olympos dağının en tepesinde bulunan TanrılarınTanrısı Zeus elinde şimşeği ile tahtında oturmaktadır. Buradan yönettiğitanrılar ve dünyadaki insanlara mutlak üstünlük sağlamaktadır. Zeus’tanbahsetmeden önce başka bir tanrıdan bahsedilmesi söz konusu olmayacaktır. Çünkükendisi tanrıların tanrısı olmak dışında birçok tanrının babası kardeşi ve eşiolmakla isimlendirilebilir. Bunlardan biri de yazımızın başında bahsettiğimizkâhin tanrıdır.

            KâhinTanrı Apollon

            Çapkın tanrı olarak da bilinen Zeus’untitan bir anne olan Leto’dan doğan oğlu Apollon, Kahin Kanrı sıfatını annesinin doğumunu engellemeklegörevlendirilen baş düşmanı sıfatındaki Pyhton’u öldürmesi ile sahip olmuştur.Apollon kendi kehanet gücünü insanlara aktarma ve gelecek hakkında kehanetleröngören Tanrı olarak Olympos’ta yerini almaktadır. Zeus’un oğlu, avcılık vebakirelik sembolü olan Artemis’in ikiz kardeşi olan Apollon’un bir diğer sıfatıise tüm sanat şekillerinin şiirin ve müziğin tanrısı olmasıdır.

 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları