Şiddetle Önerilen İzlenilmesi Gerekilen 25 Film! Mutlaka İzleyin!
Sizler için yaptığımız listemiz de birbirinden iddaalı önerilen filmler yer almakta.

25. Il buono, il brutto, il cattivo - İyi, Kötü Ve Çirkin (1969)

Il buono, il brutto, il cattivo - İyi, Kötü Ve Çirkin (1969)

Tekrar tekrar izlenesi olanlardan, 3 saat kafanızı kaldırmayacağınızın garantisini veren kült filmlerden biri. Müzikler desen Ennio Morricone olabilecek en iyi müzikleri yapmış. Atmosferi, kamera açıları ve oyunculukları zamanının çok ötesindeydi. Birbirini yiyen üç yılan motifi de harikaydı. Sonu için bile tüm film tekrardan izlenebilir..

24. Focus - Fokus (2015)

Focus - Fokus (2015)

Hoca-öğrenci hiç bir zaman değişmez, aradan ne kadar zaman geçsede tecrübeler değişmez. Mükemmel bir film. Will Smith yaşayan efsane, her filmi ap ayrı bir keyif veriyor..

23. Mr. Nobody – Bay Hiçkimse (2009)

Mr. Nobody – Bay Hiçkimse (2009)

Filme başladığım dakikadan itibaren "bu film nasıl bitecek ulan" diye düşündüm durdum hatta bende içimde kendi kendime kuramlar kurdum bu yüzden kaçırdığım yerleri baştan izledim. Filmin en sonunda da aradığım cevabı buldum. "seçtiğin tüm yollar doğrudur" izleyin mutlaka..

22. Se7en – Yedi (1995)

Se7en – Yedi (1995)

David Fincher'in Brad Pitt kalitesini anlayıp Dövüş Kulübü'nde oynatmasını sağlayan filmdir belki de.Kurgusu ve atmosferi ile kült filmler sırasında üst sıralarda yer alan ve Oscar kurbanı olup ödül bile alamayan muhteşem filmlerdendir.Brad Pitt'in devleştiği film de diyebiliriz.Kesinlikle çok başarılı bi film.Akıcılık konusunda belki de alışageldik aksiyon filmleri kadar akıcı ve sürükleyici olmayabilir ama sıkıcı ilerliyor da diyemeyiz.Morgan başkan faktörü yine kendisini belli etmiş.Gwneth Paltrow'un rolünün az olması biraz hayal kırıklığıydı benim için ancak asıl hayal kırıklığını Kevin Spacey gibi harikulade bi oyuncunun filmin sadece son 25 dakika gözükmesi yaşattı diyebiliriz.Sürpriz finalli bi film değil ancak final kısmı belki de en can alıcı kısım diyebiliriz.Bir katil geldi geçti temalı film mutlaka izlemelisiniz.

21. Inception – Başlangıç(2010)

Inception – Başlangıç(2010)

Inception müthiş kurgusuyla bilinç altını izleyicinin önüne seren bir baş yapıt olmuş. Leonardo Dİcaprio 'nun oyunculuğuna diyecek yok zaten.Bazı kişiler Matrix'le hemen karşılaştırma yoluna giriyor ancak konu, yöntem, teknik açıdan tamamen farklı filmler.insanlar hemen bir rekabet ortamı oluşturmaya çalışıyorlar..yani bir insanın uyuyup başka bir boyutta canlanması matrix'e özgü bir şey değil bu bir benzerlik bile değil çünkü Matrix içinde bir FELSEFE işliyor ama Başlangıç filminde PSİKOLOJİ ön planda . Inception her şeyiyle kendini aşmış bir film hem kurgu hem duygu açısından en iyi filmlerden...

20. Into the Wild – Özgürlük Yolu (2007)

Into the Wild – Özgürlük Yolu (2007)

Belgesel tadında bir film.Hepimizin kaçıp kurtulmak,doğayla iç içe yaşamak,farklı insanlar tanımak gibi derinlerde de olsa hayalleri vardır.Biyografi olması sizi daha çok etkiliyor.Seçilen müzikler,oyunculuklar,yer yer Christopher'ın kız kardeşinin ağzından anlatılması,doğa görüntüleri bunların tümü harika bir atmosfer yaratıyor.Sean Penn gerçekten harika bir iş başarmış.Filmi izledikten sonra mutlaka araştıracağınıza eminim.''Sihirli otobüs''ün yaklaşık 100-200 metre ilerisinde nehrin sığlaştığı ve rahatça geçebileceği şekilde olduğu söyleniyor ve bu bile hayatın en acı ve en gerçek yönünü görmenize sebep olacak.Film bitince imreneceksiniz,belki cesaret bulacaksınız,kesinlikle sorgulamanıza sebep olacak.İzlemelisiniz...

19. The Bucket List – Şimdi ya da Asla (2007)

The Bucket List – Şimdi ya da Asla (2007)

İki büyük aktörden,son derece başarılı bir yapım daha. Şahsen bitmesini hiç istemediğim filmlerden biri oldu. Tek başına konusu bile oldukça ilgi çekici bence. En başta aşırı akıcı bir senaryosu var. Yolculuk ve macera temalı filmlerin en iyilerinden biri diyebilirim. Mutluluk ve hüzün bir arada çok iyi harmanlanmış. Diyaloglar müthişti. Baştan sona tümüyle sağlam. Belkide hayatınıza yön bile verebilecek nadir filmlerden biri. Övgüyü gerçekten hak ediyor. Mutlaka izleyin..

18. Good Will Hunting – Can Dostum (1997)

Good Will Hunting – Can Dostum (1997)

Senaryosunu iki yakın arkadaş Matt Damon ve Ben Affleck'in yazdığı, Matt Damon ve Robin Williams'ın karşılıklı olarak oyunculuk dersi verdikleri, ( Oyuncu kadrosunun geri kalanı da çok iyiydi ) hayatın kendisine dair fazlasıyla anlamlı, başarılı replikleri ve konusunu direkt olarak hayatın kendisinden alan harika bir film. İzlerken sıkılmak ne kelime, vaktin nasıl geçtiğini bile anlamıyorsunuz.

17. Apokalipto (2007)

Apokalipto (2007)

Nefes nefese ve dolu dolu 139 dakika geçiriyorsunuz. Baştan sona altyazılı okumakla uğraşsak da hiç sıkılmadan izlediğimiz bir yapım. Ortam ne olursa olsun yoğun insan grupları halindeki kabilelerin çekişmeleri, aynı halktan kişilerin dostluk bağları, ailevi durumları seyirciye yeterince gösterilmiş. Aksiyon, mistik bir doğal çevre, etkileyici müzikler, usta oyunculuklar daha ne olsun. Kesinlikle izlenmesi gereken filmlerden.

16. The Imitation Game – Yapay Oyun (2014)

The Imitation Game – Yapay Oyun (2014)

Genel olarak bilimsel ve tarihsel filmleri severim fakat biyografi türünü sıkıcı bulurum. Bu film kesinlikle başkaydı. Biyografinin o sıkıcı tarafını hissettirmediği gibi, tarihsel ve bilimsel gerçekleri de başarılı bir biçimde verdiğini düşünüyorum. Kararlarını duygularıyla değilde mantığıyla alan Alan Turing' i anlatan bu filmi mutlaka izlemelisiniz.

15. Bana Masal Anlatma (2015)

Bana Masal Anlatma (2015)

Listemizde 1 de türk yapımı Bana Masal Anlatma filmi var. Geçen sene çıkan film çok güzel bi an sanki leyla ile mecnun izliyormuşsunuz gibi geliyor. Oyunculuklar müthiş senaryo desen harika aslında söylenecek çok şey var. Kısaca İzleyin izlettirin :)

14. Predestination (2014)

Predestination (2014)

Zaman çelişkisini konu alan bir bilim kurgu filmi olarak, izlediklerim arasında, en iyilerinden biri. Daha önce izlememiş olduğunuza inanamıycaksınız. Mükemmel senaryo, mükemmel final..

13. The Hobbit: Battle of the Five Armies – Beş Ordunun Savaşı (2014)

The Hobbit: Battle of the Five Armies – Beş Ordunun Savaşı (2014)

Hikayesi görselliği ve kurgusuyla Yüzüklerin Efendisi'nin her ne kadar fazlasıyla gölgesinde kalmış olsa da Hobbit'i izlemek yine de keyifliydi. Bu son film de diğerleri gibi durağan ve akıcılıktan uzak başladı. Hikayenin toparlanmasıyla beklenen hareket başladı ve seyir zevki yükseldi. Legolas'ın Gandalf'ın varlığı ve Yüzüklerin Efendisi'ne yapılan atıflar ise yapımı değerli kılan en önemli faktörlerden.Sonuç olarak benim gibi türün fanatikleri her tarafında buram buram Lord Of Rings kokan bu yapımı da tabiki kaçırmayacaktır. İzleyin derim...

12. 3 İdiots – 3 Aptal (2009)

3 İdiots – 3 Aptal (2009)

Çok uzun bir film ama kesinlikle izlemelisiniz, gerçekten güzel bir film. Hint filmlerinin bence eksi yanı çok uzun olması ve filmin içinde klip çekmeleri ( filmlerin üçte biri müzikle dansla geçiyor.) Bu filmi izleyin derim. Hayatla ilgili ders niteliğinde sözleri var. Aamir Khan filmleri zaten genelde güzeldir.

11. Taare Zameen Par – Yerdeki Yıldızlar (2007)

Taare Zameen Par – Yerdeki Yıldızlar (2007)

tAAre zameeN Par ''Yerdeki Yıldızlar'' ve Ishaan sistem ve normal dediğimiz alışkanlıkların kurbanı olmuş bir çocuğun hem 'yer'lerdeki hali hem 'yıldız'lardaki halini görüyoruz.Çok başarılı abisi, monoton hayata alışmış dominant bir babası, sürekli ardından ağlayan bir annesi var.Hayat teleşı dediğimiz her gün yaşama çabamıza ters düşen şeylri hiç bir insan istemez. farklı durumlara okadar yabancıyız ki herşeyi mükemmelliyet çerçevesinde bakmaktan çekinmiyoruz işte bu film eksiklikeri beceriksizliği sürekli yüzüne vurulmuş bir çocuğun ona hiç kimsenin ''senin Neyin var dememesinden'' yola çıkıyor taki AAmir khan karşına çıkana kadar.Harika olay örgüzüyle ''her şeyi bilenlerin de hiçbir şey bilmeyelerin de'' yararına bir film.Her sistem Duygularla yıkılır. Filmin sonunda da görüyoruz bunu.. 

10. El Cuerpo – Ceset (2012)

El Cuerpo – Ceset (2012)

Harika bir kurgu! Film sizi sonuna kadar içinde tutuyor ve merak uyandırıyor. Son ise, "Baaammmmmm" şok etkisi! 

İzlemenizi öneririm.

9. Ghajini (2008)

Ghajini (2008)

Gerçekten adamlar bir başyapıta imza atmışlar.Aamir Khan'ın ustalık eseri olduğunu düşünüyorum. Bollywood'u küçümseyerek 'Bollywood kadar olamadık' diyen insanlar bence bu sözü söylemek için biraz daha iyi düşünün.Son yıllarda çektiğimiz filmlerle onlara rakip olamayız.Adamların filmleri Dünya geneli gişe rekoru kırarken bizim tek ödüllü filmlerimiz Nuri Bilge Ceylan imzalı ki çoğumuzda o filmlerin sadece isimlerini biliyoruz...

8. Leon The Professional – Leon Sevginin Gücü (1994)

Leon The Professional – Leon Sevginin Gücü (1994)

Gerçekten ender başarılı filmlerden bir tanesi. İnsan bu filmi izledikten sonra muhteşem yorumlarla süslemek geliyor içinden. Bu kadar büyük ve saf sevgi bağını sanırım sadece filmlerde görüyoruz. Oyunculur değil adeta yaşamışlar filmi. Bitmesin istiyorsunuz filmi izlerken..

7. The Prestige – Prestij (2006)

The Prestige – Prestij (2006)

'Saplantılar ve sonuç'' en büyük saplantı prestij..Muhteşem bir film gizemlerle dolu ''dikkatli bak''manız gereken bir film..

6. The Pianist - Piyanist (2003)

The Pianist - Piyanist (2003)

The Pianist, yahudi soykırımı ile ilgili çekilmiş izlediğim en güzel filmlerden biri.Hem güzel hem de gerçeklerle insanın canını çok yaktığı da bir gerçek.Bu olayların gerçek olduğu düşünüldükçe insanın kanı donuyor.Ne kadar kötü insanca yaşayamamak :(Adrien Brody oyuncu performansıyla başından sonuna kadar kusursuzdu.Kesinlikle izlenmeli.

5. The Intouchables – Can Dostum (2011)

The Intouchables – Can Dostum (2011)

Öncelikle o ağır ilerleyen ve bolca dram içeren filmlerden kesinlikle değil.Aksine fazlasıyla eğlenceli ve aşırı derecede akıcı bir senaryoya sahip.Yaşanabilecek en kötü hayata sahip olsanız bile yinede mutlu olabileceğinizin kanıtı niteliğinde.Samimiyet ve gerçek duygular ancak bu kadar güzel tanımlanabilirdi.İzlerken hiç bitmesin isteyeceksiniz.Hemen hemen her sahnesinde kendinizi tebessüm ederken bulabileceğiniz bir yapıt.Çok başarılı ve bana göre puanın sonuna kadar hak ediyor.Unutulmayacak seviyede bir film çıkmış ortaya.İzleyin,izlettirin..

4. Limitless – Limit Yok (2011)

Limitless – Limit Yok (2011)

Heyecanın bir an olsun düşmediği,merak uyandiran ve sonuna kadar büyük bir zevkle izlediğim bir film.Bradley Cooper'i ilk defa bu filmle beğenmeye başlamıştım.Robert De Niroysa her zaman ki gibi müthiş.Tam bir pazar sabahı filmi.

3. Who Am I – Ben Kimim (2014)

Who Am I – Ben Kimim (2014)

' Tüm zamanların en büyük sosyal mühendislik numarası ! '' Fight Club , Prestige , Usual Suspects , İdentity , El cuerpo , The Shining ... Tüm bu filmlerin harmanlanmasıyla ortaya çıkan günümüz sinemasında ihtiyaç duyulan filmlerden birisiydi . Karakterlerin egoları , hırsları , korkuları , Benjamin'in Sosyal Mühendislik eseri olan o hikayesi izlenmeye değerdi . Tom Schilling'in Edward Norton'a olan benzerliği ve rolün altından kalkma şekli size filmi izlettiriyor . Final içinde final sahnesiyle bu tarz filmlerin amatörlerini ağzı açık bırakırken , biz aşina olanlar içinse hoş bir anı olarak kalmayı garantiliyor . Filmi çok beğendim ben , herkese tavsiye ediyorum . '' Öyle bir ucubeyle asla kendi isteğimle görüşmem ''

2. Big Fish - Büyük Balık (2003)

Big Fish - Büyük Balık (2003)

İnsanın kalbine dokunan masalsı güzellikte bir film.Gülümsetiyor,düşündürüyor,kalbinizde bir tutam da sızı bırakıyor. Tim Burton'u seviyordum,bu filmden sonra daha çok sevdim.İyi ki bu filmi yapmış.Kesinlikle çok iyi ve herkesin de bu güzelliği görmesini isterim.İzlemeyenlerin daha fazla vakit kaybetmeden izlemeleri tavsiye olunur.

1. 12 Years a Slave – 12 Yıllık Esaret (2013)

12 Years a Slave – 12 Yıllık Esaret (2013)

Öncelikle şunu belirteyim bu film gerçek bir hikayeden alınmıştır. Aynı zamanda en iyi film dalında Oscar Ödülünün”de sahibidir.

Şimdi filmin konusunu biraz açıklayayım. New York da yaşayan Solomon Northup hayatını müziğe adamış siyahi bir adamdır. Özgürlüğüne oldukça düşkün biridir. Fakat bir gün müzik işi için 2 adamla tanışır. Çalışmak için Washington’a gider. İnandığı medeni dünya bir anda alt üst olur. Çünkü kendisini kaçırıp güneydeki bir çiftliğe köle olarak çalışması için satarlar. Özgürlüğünü korumak için verdiği bütün emekler ve mücadele yerle bir olmuş, hayatı hiç ummadığı bir anda kabusa dönmüştür. Bu cehennem de Solomon acıyı, şiddeti yeniden öğrenecek ve bir grup insanın umutsuzluğuna tanık oluyor. Sevdiklerini ve hayatını geri almak için ne yapması gerektiğini aramakla geçiriyor hayatını.. 

Daha fazlasını anlatmayayım bence izlemediyseniz listenize ekleyin derim.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları