Ego, Egoist, Egoistlik, Egoizm Nedir? Ne Anlama Gelir?
Ego, Egoist, Egoistlik, ve Egoizm Hakkında Her Şey...

Ego Nedir? Ego Ne Demek? Ego Ne Anlama Gelir? Ego Nasıl Anlaşılır? Ego Nasıl Aşılır?

Ego'nun Türkçede ki kelime anlamı "ben" dir. Yani "benlik" anlamına gelir. Çevrenizde bir çok kişiyi görmüşsünüzdür. Sürekli kendinden bahseden ve ya sürekli kendi yaptığı şeylerden bahseden kişileri. Ego'nun Türkçede ki benlik anlamı işte bu manaya gelir. Kişinini sürekli kendisiyle ilgi bazı özelliklerinden bahsetmesidir. 

Egoyu basitçe şöyle tanımlayabiliriz. Kişinin kendisini yanındaki veya çevresindeki kişilerden üstün görmesidir. Birtakım kötü özelliklerinin üzerini örtmek amaçlı kullanılan psikolojik bir durumdur.

Birçok egoist kimse bu durumunun farkında değildir. Hatta ve hatta bu durumlarını inkar ederler.

Ego yapan kimseleri anlamanız için "ben.. " le başlayan cümleleri duymanız yeterlidir. Elbetteki bu kelimeyle başlayan her cümleyi kuran kişi egoist değildir fakat sürekli böyle cümleler kuruyorsa işte tamda karşınızdadır o kişi.

Ego genellikle çevrenin etkisiyle başlar. Çevrenizdeki kişiler sürekli sizi överek, işte pofpoflayarak, size toz kondurmayarak anlatıyorsa bu durum sizde ego başlangıcına sebep olabilir.


Ego yapmaktan kurtulmak için daha öncede söylediğimiz gibi ben.. ile başlayan cümlelerden kesinlikle uzak durmalısınız. "Ben" kelimesinin yerini "Sen kelimesine bırakın. Yaptığınız her ne olursa olsun kendi çıkarlarınız için yapmaktan kaçınmalı toplum için faydalı olabilecek bişeyler için yapmalısınız. Diğer insanların sizden hiçbir farkı olmadığına varmalı, ona göre davranışlar sergilemelisiniz. 

Egoist Nedir? Egoist Ne Demek? Egoist Kime Denir? Egoist Olmaktan Nasıl Kurtulunur?

Egoist'in Türkçedeki kelime anlamı "bencil" dir. Yani ego kelimesinden türemiştir. Ego yapan kişilere "Egoist" denir. 

Egoist olan kişiler genellikle bu durumlarının farkına varamazlar. Sürekli böyle olduklarını inkar ederler. Kendilerini sevdiklerini ve kendilerine saygı duyduklarını söylerler. Asıl saygı duyulacak kişinin karşısındaki insan olduğunu anlayamazlar. 

Ben.. kelimesiyle başlayan cümleler artık vazgeçilmezleridir. Kendilerini övmekten, pofpoflamaktan, kendilerine toz kondurmadan cümleler kurmaktan vazgeçemezler. Genellikle çevrenin yarattığı bu etki artık onların psikolojik bir hastalığı olmuştur.


Bu durumdan kurtulmak ne kadar zor olsa da işe "ben" kelimesiyle başlayan cümlelerden kurtulmaya başlanmalıdır.

Egoizm Nedir? Egoizm Çeşitleri Nelerdir?

Egoizm genel anlamıyla bireyin kendi çıkarları doğrultusunda hareket etmesi ile ilgilidir. Egoizm çeşitleri şunlardır;

Psikolojik egoizm: Bireylerin her zaman kendi çıkarları için hareket ettiği savunan egoizm çeşididir.

Etiksel (ahlaki) egoizm: Bireylerin her zaman kendi çıkarlarına uyan şeyi yapmalarının doğru olduğunu savunan egoizm çeşididir.

Rasyonel egoizm: İnsanların kendi çıkarları doğrultusunda hareket etmesinin rasyonel olduğunu savunan çeşididir.

ÖNEMLİ NOT

Ego, Egoist, Egoistlik ve Egoizm birbirleriyle birebir bağlantılı kelimelerdir.Ne kadar çok BİLGİ, o kadar düşük EGO demektir.

Ne kadar az BİLGİ, o kadar yüksek EGO demektir...


Lütfen Unutmayın..! EGO kişiyi yüceltmez tam aksine kişiyi küçültür...

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları