Yaz Tatilinde Motosikletini Uzun Yola Süreceklerin Bilmesi Gerekenler
Heyecanla beklenilen yaz tatili çok yakında! Uzun ince yollar, keyifle geçirilen zamanlar sizi beklerken şu an yerinizde durmak zorunda olabilirsiniz. Az kaldı biraz daha sabır diyelim o zaman ☺ Beklerken de boş durmayalım motosikletimizle çıkacağımız uzun yolculuklar için biraz hazırlık yapalım. Yazın motosiklet kullanmak kış şartlarından daha meşakkatlidir.

Yaz Tatilinde Motosikletini Uzun Yola Süreceklerin Bilmesi Gerekenler

Heyecanla beklenilen yaz tatili çok yakında! Uzun ince yollar, keyifle geçirilen zamanlar sizi beklerken şu an yerinizde durmak zorunda olabilirsiniz. Az kaldı biraz daha sabır diyelim o zaman ☺ Beklerken de boş durmayalım motosikletimizle çıkacağımız uzun yolculuklar için biraz hazırlık yapalım. Yazın motosiklet kullanmak kış şartlarından daha meşakkatlidir. Kışın alacağımız önlemler ile kendimizi soğuktan koruyabilirken yazın kendimizi sıcaktan korumak biraz daha zor olabilir. Öncelikle hava şartlarının siz de yaratacağı etkiyi en aza indirgemek için yazlık motosiklet aksesuarlarını bir kenarda hazırda bekletin.

Ne Giydiğimize Dikkat Edelim!

Hava sıcak ancak koru(n)mayı elden bırakmamak lazım. Yüksek hız yapabileceğiniz uzun kıvrımlı yollarda sıcaklığı bahane ederek korumalıklı motosiklet aksesuarlarınızdan vazgeçmeyin. Şort veya tişört sizi terletmeyeceğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz çünkü güneş teninize direkt olarak temas ettiği için daha fazla terleyeceksiniz. Önleminizi alarak güvenle yolculuğa devam etmek için kask, motosiklet pantolonu, ve bottan taviz veremezsiniz. Motosiklet montunda ise fileli ve hava alabilen kumaşlardan üretilen yazlık motosiklet montunu temin etmelisiniz. Genel olarak yazlık motosiklet aksesuarlarınızda pamuklu kıyafetler tercih etmeli ve deriden bir nebze uzak durmanız gerekecektir. Sizi korurken aynı zamanda size ferahlık sağlayacak yazlık motosiklet aksesuarlarını tercih etmelisiniz.

Önemli bir dipnot verelim; Kask kullanımında hava kanallarını açıp balaklava veya maske ile birlikte kullanarak daha konforlu bir sürüş yaşayabilirsiniz. Ayrıca vizörünüz açık püfür püfür gideceğinizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Rüzgar yüzünüze hızla çarptığı sırada dudaklarınız kuruyacak ve siz daha çok susayacaksınız.

Bakım Şart!

Kendimizi donattığımıza göre motosikletimize geçebiliriz. Motosikletimizin yağına, suyuna, hava filtresine derken kapsamlı bir muayene yapalım ki yolda başımız ağrımasın ☺

 Asfaltı eriten sıcaklık size ne yapmaz ki?

Termometreler 40° C’yi gösterdiği zaman ortalık adeta alev alıyor. Öncelikle asfaltın erimesinden dolayı zemin olduğundan daha kaygan hale geleceğinden sürüş sırasında daha dikkatli olmanız gerektiğini hatırlatalım. Hava şartlarının azizliğine uğrayacağınız, normalinden daha fazla terleyeceğiniz için buna bağlı olarak halsizlik, dikkat kaybı ve tansiyon düşüklüğü meydana gelecektir. Terlediğimiz zaman yalnızca su kaybınız olmaz, tuz ve minerallerden de yoksunluk yaşadığınız için terleme ile vücudunuzu terk eden tuz ve mineralleri su tüketimine ek olarak enerji içeceği ve sporcu içeceklerinden geriye almalısınız. Normalde üç dört saatte bir mola veriyorsanız bunu bir iki saate indirgeyin ve dinlenin.

 Yanınızda Bulunsun!

Lastik Tamir Kiti

Yolda kaldığınız zaman yol servisini beklemeden kendi işinizi halledip yola devam etmeniz gereklidir. Lastiğinize yoldan gelecek çivi vb. cisimler batabilir. Bunun için zaman kaybetmeden yolunuza devam etmek için tamir kitinizi yanınızda bulundurun.

İlk Yardım Çantası

Yolculuk sırasında dışarıdan gelebilecek cisimlerden, mola verdiğinizde oluşabilecek her hangi bir yaralanmalara karşı önleminizi almalısınız. İlk yardım çantanızda pansuman için gerekli malzemeleri bulundurun daha büyük sorunlar için ise en yakın sağlık kurumuna gidersiniz.

İnterphone

Grupça yapılan seyahatlerde olmazsa olmaz ☺ Sürüş esnasında telefonu elinize almak birde yüksek hız halindeyken olmaması gereken bir durum. Ancak arkadaşlarınızla iletişim kurabilmeniz de gerekiyor. Bu yüzden kask içine takarak rahatlıkla interphone kullanabilirsiniz.

Powerbank veya Çakmaklık Dönüştürücü

Şehir içinden uzaklaştıkça priz bulma ihtimalinizde azalmaktadır. Birde kamp yapacaksınız kesinlikle bir powerbank veya çakmaklığa takılabilen şarj aletlerinden temin etmelisiniz. Motosikletinizin çakmaklığına takarak telefon veya navigasyon cihazınızı şarj edebilirsiniz.

Yağmurluk

Havalara pek de güven olmuyor, yaz yağmurlarından en az etkilenmek için yanınızda bir yağmurluk bulundurmanızda fayda var. 

Motoplus Motosiklet Aksesuarları Mağazası, uzun yolculuklarınızda keyifli ve güvenli sürüşler diler..

Kaynak: MotoPlus | Motosiklet Aksesuarları | Kask, Mont, Pantolon, Kilitler

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları