Peyronie Hastalığı Nedir?
Peyronie hastalığı 1700 lü yıllarda Gigot Peyronie tarafından tanımlanmış nadir görülen hastalıklardan bir tanesidir. Erkek cinsel organlarında ağrı, eğrilik hatta kısalmaların görüldüğü bir takım psikiyatrik semptomların eşlik ettiği bir erektil disfonksiyon çeşididir.

Peyronie hastalığı 1700 lü yıllarda Gigot Peyronie tarafından tanımlanmış nadir görülen hastalıklardan bir tanesidir. Erkek cinsel organlarında ağrı, eğrilik hatta kısalmaların görüldüğü bir takım psikiyatrik semptomların eşlik ettiği bir erektil disfonksiyon çeşididir. Bu hastalığın en sık görülen sebepleri bazı ilaçların bilinçsiz şekilde kullanımı ve E vitamininin yetersiz düzeylerde alımıdır.

Peyronie Hastalığın teşhis edilebilmesi için ultrasonografi yeterlidir. Tanısı konulan hastalarda cerrahi tedavi 1950 lerden bu yana uygulanmakta ve yuzde 50 lere varan başarı oranı sağlanmaktadır. Konservatif anlamda E vitamini, Potabo, Kolşisin, Procarbozin, Orgatein, Seldane, Sildecra, Verapamil, İnterferon gibi ilaçlar kullanılmakta ve hastalarda ağrıların dinmesini, semptomların azalmasını sağlayabilmektedirler.

Cerrahi tedavi olarak ise 2 ana cerrahi prosedür bulunmaktadır. Remodeling ve Rekonstruktif cerrahiler uygulanır. Hastalık ile ilgili sormak istediklerinizi yorum olarak yazabilirsiniz. Başka bir yazıda görüşmek dileğiyle ...

Kaynak : Doktordan Haberler

submit to reddit
Bumerang - Yazarkafe

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları